Ege Üniversitesi Alerji Uzmanı
izmir alerji kliniği

ilaç alerjisi

Hastalıklarda ilk olarak ilaçlara başvururuz. Ancak ilaçların faydalı olabildikleri kadar zararlı olabileceklerini de bilmemiz gerekiyor. İlaçlar her türlü hastalığa yol açabilir dersek çok da yanlış yapmamış oluruz. Bir hekimin bir hastasında karşılaştığı şikayetlerin hastanın kullandığı bir ilaca bağlı olup olmadığını araştırması gerekir. Hasta da hekimine yardımcı olmak için kullandığı ilaçları bilmeli veya hekime gösterebilmelidir.

İlaç alerjileri ilaçlara bağlı olarak oluşan hastalıklardan sadece biridir. Her ilaç reaksiyonunu alerji olarak isimlendirmemek gerekir. Üstelik ilaç alerjileri tüm ilaç reaksiyonlarının küçük bir kısmını oluşturur. Ancak bazen ölümle sonuçlanabildiğinden hafife de alınmamalıdır.

İlaç alerjileri en çok penisilinler ile oluşmakla birlikte, herhangi bir ilaç alerjiye neden olabilir. Bu nedenle her ilaç önemsenmelidir. İlaç alerjisinde sıklıkla hayatı tehdit etmeyen cilde ait belirtiler olmakla birlikte beklenmeyen bir anda, özellikle enjeksiyon şeklinde ilaç kullanıldığında ölümle sonuçlanabilen anafilaksi (alerjik şok) oluşabilir.