alerji doktoru

alerji doktoruTedavinin önemli bir adımı, cildin nemlendirilmesidir. Cilt hiç bir zaman kuru kalmamalıdır. Günde bir kez ılık su ile kısa süreli banyo yapılmalıdır. Sıcak su şikayetleri artırır. Suyun rahatlatıcı kaşıntıyı azaltıcı etkisi, alerjenleri uzaklaştırıcı etkisi yararlı olur. Nötral PH’lı katkısız sabun ve şampuanlar kullanılabilir. Banyodan sonra yumuşak bir havlu ile kurunulmalı, hemen nemlendirici sürülmelidir. Nemlendiriciler gün içinde birkaç kez sürülebilir. Kuruluk kaşıntının artmasına yol açar. Sabun, deterjan, keselenme, ter, parfüm, yün gibi cildi tahriş edici maddelerden uzak durulmalıdır. Pamuklu giysiler seçilmelidir. Yünlü giysiler kullanılmamalıdır.

Yeni alınan giysiler kullanılmadan önce yıkanmalıdır. Çamaşırların yıkanması sırasında iki kez durulama yapılmalıdır. Aşırı terleme ve aşırı sıcak ortamlar kaşıntıyı arttırabilir. Kaşımanın kendisi şikayetlerin artmasına, lezyonların enfekte olmasına yol açabilir. Kaşıntıya yönelik önlemler alınmalı ve ilaçlar kullanılmalıdır. Stresten uzak kalınmaya çalışılmalıdır. Gıda alerjsinin varlığında gıdanın diyetten çıkarılması şikayetlerde düzelme sağlayabilir.

Korunma yöntemleri dışında kortikosteroid içeren pomatlar, kremler ve antihistaminik ilaçlar ilaç tedavisi olarak kullanılmaktadır.