İzmir Alerji Kliniği
İzmir Alerji Kliniği

İzmir Alerji Kliniği

Gözle görülmeyen ev tozu akarları, evlerimizde yaygın olarak bulunur. Bunları tamamen yok etme imkanı yoktur. İnsan deri döküntüleri ile beslendiğinden en fazla yatak takımlarında bulunur. Yatak takımlarının her hafta değiştirilerek 60 derecede yıkanması önemlidir. Özel olarak yapılmış akarları geçirmeyen yatak takımları kullanılabilir. Yatak, yorgan, yastık elyaf olmalıdır. Pamuklu, yünlü yorganlar, kuş tüyü yastıklar kullanılmamalıdır. Battaniye kullanılmaması, kullanılacaksa birkaç kat nevresim geçirilmesi uygun olur. Yatak temizliğinin yaptırılması akar yoğunluğunun azaltılmasını sağlar.
Toz tutan eşyalar yatak odasından çıkartılmalıdır. Halılar çıkartılmalı, özelikle duvardan duvara halı kullanılmamalıdır. Yıkanabilir bir kilim olabilir. Kadife kumaştan yapılmış koltuk, perde olmamalıdır. Yatak odasındaki gömme dolaplarda toz tutabilen battaniye, yünlü eşyalar depolanmamalıdır. Dolap kapılarını kapalı tutulmalıdır. Yatak odası mümkün olduğu kadar az eşyalı olmalıdır.

Hasta ev temizliğini kendi yapmamalı, temizlik yapılırken evde bulunmamalıdır.  Maske kullanılması çözüm sağlamaz. Elektrik süpürgelerinin güçlü olması, tozu havaya tekrar vermemesi önemlidir. Su kaplı olanlar kullanılabilir. Keskin kokulu temizlik maddelerinden sakınılması, evde sigara içilmemesi gerekir. Yatak odasının rutubetsiz ve 18° C olması uygun olur.