cilt alerji testi
alerjik rinit

alerjik rinit

Alerjik rinit tanısı için alerji uzmanı ilk olarak hastanın şikayetlerinin ve hikayesinin alerjik rinit ile uyumlu olup olmadığını değerlendirir. Muayenede burun mukozasının soluk ve şiş olduğu, saydam yapışkan burun akıntısı olduğu, geniz akıntısı olduğu gözlenebilir.

Alerjik rinitin esas tanısı alerjenlere karşı oluşan IgE antikorlarının gösterilmesidir. Bunun için kan testi yapılabilir. Ancak en iyisi alerji cilt testinin yapılmasıdır. Alerjiye yol açan IgE antikorları tüm vücuda yayılmıştır. Hastanın cildinde de bu antikorlar vardır. Cilt testi 20 dakika gibi kısa bir sürede alerjenlere tek tek bakılarak en doğru sonucu verir. Önemli olan nokta cilt testinde pozitif saptanan alerjenlerin hastanın şikayetlerinden sorumlu olup olmadığının değerlendirilmesidir. Bu nedenle cilt testlerinin yapılması ve yorumlanması alerji uzmanı tarafında yapılmalıdır. Cilt testi ile ilgili ayrıntılı bilgi alerjitestiizmir.com adresinde vardır.

Cilt testi dışında alerjenlerin buruna püskürtülmesi ile yapılan provakasyon testi yapılabilir. Ancak bu yöntem daha çok araştırmalarda kullanılmaktadır. Rutin uygulanmamaktadır.