arı alerjisi
arı alerjisi

arı alerjisi

Arının soktuğu yerde ağrı, kızarıklık ve şişlik olur. Bu şikayetler kendiliğinden geriler. Gerekirse aşağıda belirtilen tedavi uygulanabilir. Alerjisi olanlarda alerjik belirtiler dakikalar içinde başlar. Sokma ile belirtilerin başlaması arasındaki süre ne kadar kısa ise alerjik belirtiler o kadar şiddetli olur. Alerjik belirtiler kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Hastaların % 80’de cilde ait belirtiler görülür. Bu belirtiler o bölgede veya yaygın olarak oluşan kaşıntı, kızarıklık, kurdeşen ve anjioödemdir. Cilt belirtileri erişkinlerin %15’de, çocukların % 60’dan fazlasında tek başına bulunur. Hayatı tehdit eden belirtiler solunum yolu belirtileri boğazda ödem veya bronşlarda daralma sonucu hırıltılı nefes darlığıdır. Tansiyon düşmesi, çarpıntı, şok gibi dolaşım sistemine ait belirtiler çocuklarda nadir olup, erişkinlerin % 60’da gözlenir. Ani bilinç kaybı gelişebilir.

Çok sayıda arının aynı anda sokması ile anafilaksi gibi ölümcül olabilen toksik reaksiyon oluşabilir. Hastada anafilaksiye benzer bulgulara, ateş, baş ağrısı, bulantı, kusma gibi belirtilere ve ölüme yol açabilir. Bazen toksik yanıt ile anafilaksinin ayırımı güç olabilir.

Bazen arı sokmasından 7-10 gün sonra kurdeşen, eklem ağrıları, halsizlik, ateş gibi belirtiler olabilir. Bu duruma serum hastalığı adı verilir.